تیرچه پیش تنیده چیست؟

بتن ماده ای است که در تحمل تنش های فشاری بسیار مقاوم اما در کشش بسیار ضعیف است. اگر یک عضو بتنی با مقاومت فشاری ۳۵ مگاپاسکال تحت تنش کششی محوری قرار گیرد هنگامی که تنش متوسط در بتن به حدود ۲ تا ۳ مگاپاسکال برسد بتن ترک می خورد. علاوه بر کوچک بودن مقاومت، رفتار بتن در کشش غیر قابل پیش بینی و شکست در آن نیز به صورت ناگهانی است.
به جهت از بین بردن این ضعف در بتن از آرماتورهای فولادی جهت مسلح کردن عضو بتنی استفاده می شود
استفاده از بتن مسلح سال ها است که در ساخت انواع سازه های ساختمانی و صنعتی مورد قبول و مورد استفاده همگان است. استفاده از این ماده مرکب اگر چه مزایای بسیاری دارد اما معایبی از جمله سنیگن شدن وزن اسکلت و عدم استفاده از تمام ظرفیت باربری بتن دارد.

در کل با اجرای پیش تنیدگی، سازه قبل از بارگذاری نسبت به بار وارده مقاوم می‌شود و مقداری تنش فشاری در آن ایجاد شده تا در برابر تنش‌های کششی که بعدا هنگام بارگذاری ایجاد خواهد شد، مقاوم گردد.

با افزایش مقاومت کششی در المان‌های بتنی، می‌توان از آن‌ها در دهانه‌های بلند استفاده کرد.

برای ساخت تیرچه پیش تنیده از مفتول‌های سیمی ۵ میلی‌متری استفاده می‌کنند. چند سیم مفتول در کنار هم، استرند را تشکیل می‌دهند و از تشکیل استرندها کابل ایجاد می‌شود که در سقف و تیر از آن استفاده می‌شود.

کاربرد تیرچه پیش تنیده

هدف اصلی تولید بتن پیش تنیده داشتن قابلیت کنترل تنش های کششی و ترک های ناشی از لنگر خمشی در اثر بارهای وارد شده به آن عضو می باشد. و همان طور که گفته شد کاربرد آن در عضو هایی که تحت تاثیر خمش قرار دارند مانند دیوار های حائل، ستون ها و دال های اسکله ها، تیرها، سقف پارکینگ ها و پل ها مخصوصا با طول دهنه های زیاد که در عمل با بتن معمولی قابل ساخت نیستند، می باشد و در عضو هایی که تحت تاثیر کشش قرار دارند، نظیر لوله ها و مخازن آب نیز استفاده می شود.

نظری نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی