البته گاهی بلوک سفالی یا یونولیت نیز جایگزین بلوک سیمانی خواهد شد. به هر حال، چیزی که مشهود است این است که بکارگیری بلوک در سقف، نقش پرکنندگی داشته و در استحکام سازه هیچ دخالتی ندارد. بنابراین، ماده پرکننده یا بلوک، تاثیری در میزان استحکام سازه نداشته و وظیفه تحمل نیروهای اعمالی به ساختمان، بر عهده انواع تیرچه مورد استفاده در سقف می باشد. در نتیجه، کیفیت و مرغوبیت تیرچه بسیار اهمیت دارد. البته لازم به ذکر است که تیرچه نیز، به عنوان تیر فرعی در سقف بکار می رود.

معایب سقف تیرچه بلوک کدام است؟

  1. یکی از بزرگترین معایب این سقف‌ها وجود محدودیت در اجرای دهانه‌های بلند در مقایسه با سایر سقف های نوین مثل تیرچه پیش تنیده می‌باشد. 
  2. سقف‌های تیرچه بلوک در مقایسه با سقف‌های دال بتنی از صلبیت کمتری برخوردار هستند.
  3. به‌علت سهولت در ساخت تیرچه‌ها امکان دارد ساخت تیرچه‌ بلوک در کارگاه‌های غیرمجاز با استفاده از آرماتورهای جوشی یا برش خورده صورت گیرد.
  4. از دیگر معایب بزرگ سقف‌های تیرچه بلوک نقص اجرای صحیح تیرچه در پاشنه این تیرچه است.
  5. عدم ویبره مناسب و نقص اجرای صحیح تیرچه در پاشنه تیرچه (عدم رعایت عیار C20 در این تیرچه‌ها) از دیگر معایبی است که ممکن است این نوع سقف‌ها داشته باشند و موجب ایجاد لرزش در سقف تیرچه بلوک شوند.

سقف تیرچه بلوک، نوعی دال یا پست‌بند یک‌طرفه است که شامل تعدادی تیر موازی Tشکل و با فاصله ازهم بوده که بلوک‌هایی از جنس سیمانی، سفالی یا پلی استابرن (یونولیتی) در فواصل بین تیرها قرار می‌گیرند. بلوک‌‌ها می‌توانند از نوع ماندگار و یا موقت مانند بتن‌های فلزی، پلاستیکی یا چوبی باشند. جنس بلوک‌ها باید طوری باشد که با بتن واکنش شیمیایی ندهند.

تیرچه نیازیت یک تیرچه فولادی با جان باز است که بر اساس اصول طراحی خرپا های ساده مسطح با اتصالات مفصلی به گونه ای طراحی شده که قادر است وزن سقف شامل بتن تازه ، بلوک ها و عوامل اجرایی را تا قبل از گیرش بتن تحمل نماید ( خود ایستا می باشد ) که در نتیجه نیازی به شمع بندی زیر سقف وجود ندارد.