تیرچه صنعتی چیست؟

تیرچه هایی که خرپایی آن ها به روش جوش نقطه ای تولید گردد، تیرچه صنعتی نامیده می شوند. تیرچه های صنعتی در ظاهر یا به صورت مثلثی بوده و یا چهار وجهی می باشند. شکل گیری اجزای این تیرچه ها به صورت مستقیم می باشد و هیچ انحنایی در این مسیر شامل آن ها نمی گردد. اجزای تیرچه صنعتی به وسیله لولا به یکدیگر متصل می گردند.

تیرچه های صنعتی برای تامین استحکام سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند و نقش ستون را ایفا می نمایند. متریال اولیه آن ها فولاد یا بتن بوده و در تولید سقف کاربرد دارند. در این سقف ها بلوک ها به صورت قالبی بتنی بر روی تیرچه ها قرار می گیرند و سازه ای به شکل T تشکیل می دهند. در این سقف ها که به سقف های تیرچه بلوک معروفند بخش تیرچه ها مهم ترین بخش می باشد که در روند ساخت آن کاربرد دارد.

انواع تیرچه بتنی

تیرچه ­ها شامل دو دسته هستند: تیرچه ­های با قالب ماندگار که تیرچه کفشک­دار نیز نامیده می شوند و دسته دوم که تیرچه­‌های بدون قالب ماندگار نام دارند. تیرچه‌های بتنی و فلزی جزو دسته تیرچه­های بدون قالب­های ماندگار، محسوب می­شوند. تیرچه‌­های بتنی به دو دسته، تیرچه پیش تنیده و تیرچه خرپایی تقسیم بندی می­‌گردند. تیرچه بتنیریال جزء تیرچه­‌های سنتی محسوب می‌­شود و متشکل از دو آرماتور فولادی در بال تحتانی و یک آرماتور فولادی در بال فوقانی است. همچنین چند آرماتور فولادی زیگزاگ به حالت تک یا دوبل به بقیه آرماتورها در بال فوقانی و تحتانی، جوش داده شده است.